reklama

Čo je dobré vedieť o vyšetrení zraku

Asi mi väčšina z vás dá za pravdu, že najdôležitejším ľudským zmyslom je zrak. Kým všetko funguje tak ako má a vidíme dobre,  často si ani neuvedomujeme, čo vlastne máme. Hneď ako začnú problémy s videním, vynára sa otázka, ako to riešiť. V lepšom prípade ide iba o potrebu správnej korekcie zraku, najčastejšie dioptrickými okuliarmi. V horšom prípade nastali zdravotné komplikácie. V ďalších riadkoch sa chcem venovať prvému prípadu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Zhoršil sa mi zrak, čo robiť? Prvou možnosťou je navštíviť lekára-oftalmológa, druhou možnosťou je návšteva optometristu. V čom je rozdiel?

Treba si hlavne uvedomiť, že oftalmológovia sa okom primárne zaoberajú po zdravotnej stránke. Určeniu správnej refrakcie - výslednej dioptrie zabezpečujúcej optimálnu zrakovú pohodu - sa venujú sekundárne. A práve tu niekedy nastáva problém. Lekár často nemá čas venovať sa zákazníkovi/pacientovi pol hodiny aj viac. Kvôli preťaženiu lekárov, plnej čakárni a podobne, je takéto vyšetrenie niekedy urobené narýchlo. Výsledná dioptrická korekcia je určená hlavne na základe objektívneho nálezu refraktometra - teda prístroja. Občas tak dochádza k prekorigovaniu pacienta, čiže je stanovená zbytočne silná dioptria. Problematickí sú aj pacienti s astigmatizmom (tzv. cylindre), kde je citlivý prístup vyšetrujúceho veľmi dôležitý. Ak sú okuliare zhotovené na základe zle stanovenej refrakcie, vo väčšine prípadov si zákazník aj tak zvykne. Len mu to trvá dlhšie a návyk môže byť sprevádzaný vedľajšími príznakmi ako sú závrate, nevoľnosť a bolenie hlavy, zhoršené periférne videnie, prípadne pri chôdzi pocit zvlnenej podlahy. V komplikovanejších prípadoch je včasné a správne určenie refrakcie v mladšom veku klienta veľmi dôležité. Ide najmä o hladký návyk na dioptriu, nakoľko s pribúdajúcim vekom a zhoršujúcimi sa dioptriami, resp. pri prvotne zle stanovenej dioptrii býva návyk komplikovanejší.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okuliare používame hlavne na korekciu zraku do diaľky, alebo na blízko. Ďalej existujú okuliare bifokálne. Vrchná časť okuliarovej šošovky je určená na pozeranie do diaľky, viditeľný prídavný segment na spodku šošovky je určený pre pozeranie na blízko. Nevýhodou je estetické hľadisko, kde prídavný segment pre niekoho pôsobí rušivo. Ďalšou nevýhodou bifokálnych skiel, je ich obmedzené využitie pri rôznych typoch dioptrických rámov - nehodia sa do vŕtaných a polrámových okuliarov. Taktiež pri vyššej dioptrii je už hrúbka týchto skiel značná. Poskytujú však celkom rozumný pomer využitia a ceny, hlavne starší ľudia ich obľubujú. Najsofistikovaniejšie sú takzvané multifokálne sklá. Tie sú určené na pozeranie do diaľky, s plynulým prechodm na pozeranie na strednú vzdialenosť a na blízko. Čiže v jednom skle sú obsiahnuté všetky tri vzdialenosti. Voľným okom takéto sklo vyzerá obyčajne. Výhodou je komfortné riešenie tri v jednom, široké možnosti vyhotovení a farebných úprav. Možnosť použitia na veľké množstvo dioptrických rámov. Nevýhodou je vyššia cena. Špecifickou kategóriou sú pracovné šošovky. Určené sú hlavne na prácu s počítačom, resp. v kancelárii. Nie sú vhodné na pozeranie do diaľky, šoférovanie a podobne. Vzhľadom na takéto množstvo typov dioptrických skiel podľa využitia, je veľmi dôležité robiť vyšetrenie s dôrazom na to, na aký účel budú okuliare používané.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Práve toto je parketa pre optometristov. Optometristi sa zaoberajú fyzikálnou stránkou oka, nie medicínskou. Ich hlavnou pracovnou náplňou je určenie správnej refrakcie - teda výslednej dioptrie, prípadne aplikácie kontaktných šošoviek. Optometristi neliečia. Stať sa optometristom na Slovensku je možné tak, že po absolvovaní štúdia na strednej zdravotnej škole v odbore optika, sa uchádzač prihlási na diaľkové štúdium optometrie, po ukončení štúdia má titul diplomovaný optometrista. Druhou možnosťou je bakalárske štúdium na vysokej škole. To je možné v Čechách v Prahe, Olomouci, alebo v Brne. Pokiaľ viem, na Slovensku sa optometria vysokoškolsky študovať nedá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V čom je teda hlavný rozdiel medzi vyšetrením zraku lekárom a optometristom? V prvom rade, optometrista by mal mať na svojho klienta dostatok času. Ten je potrebný na správne stanovenie výslednej korekcie - na zaistenie optimálnej zrakovej pohody. Optometrista na začiatku vyšetrenia berie do úvahy výsledky z refraktometra - objektívnu refrakciu. To je základ s ktorým ďalej pracuje. Následne musí pracovať s akomodáciou oka klienta. Akomodácia je schopnosť oka preostrovať na rôzne vzdialenosti, tá sa so zvyšujúcim sa vekom človeka zhoršuje. Potom sa pomocou ďalších testov na vyšetrovanie zrakovej ostrosti snaží dopracovať k tzv. subjektívnej refrakcii. Veľmi zjednodušene povedané - pokúša sa nájsť prienik medzi tým, čo oko vykorigovať potrebuje, tým, aby bolo videnie čo najostrejšie a tým aby to klient čo najlepšie znášal. Toto všetko je časovo náročnejšie a vyžaduje si spoluprácu zákazníka a optometristu. Samozrejmosťou by mal byť aj úvodný pohovor klienta a optometristu vzhľadom na návyky klienta, jeho prácu, záujmy, účel využitia okuliarov a podobne. Dôležité je aj to, kedy sa vyšetrenie počas dňa robí. Ak niekto veľa pracuje s počítačom, alebo si inak pri práci namáha zrak, je dobré robiť vyšetrenie čo najskôr doobeda. Zrakový aparát ešte nie je veľmi unavený.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Možno to celé teraz vyznelo tak, že lekári nerobia dobré vyšetrenia a jediné dobré vyšetrenia robia optometristi. To určite nie. Z praxe viem, že väčšina okuliarov robených podľa receptov od očných lekárov je v poriadku a zákazníci nemávajú problémy s návykom. Problém často nastáva pri komplikovanejších dioptriách, alebo mulitifokálnych okuliaroch. Tu je práve potrebné precízne vyšetrenie optometristom, ktorý sa s klientom „pohrá". Na to väčšina oftalmológov naozaj priestor nemá. Ideálne je skombinovať vyšetrenie u oftalmológa kvôli zdravotnej stránke (napr. vyšetrenie očného pozadia), s vyšetrením u optometristu za účelom zistenia správnych dioprií.

Ak už vieme aké dioptrie potrebujeme, nastal správny čas na výber okuliarového rámu a dioptrických skiel. O tom nabudúce.

zdroj foto v perexe: internet

Martin Písecký

Martin Písecký

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  9x

http://www.viktorkovo.sk/ Zoznam autorových rubrík:  VidenieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu